Skip to main content

8 stupňů italského léta

ANEB KDYŽ TEPLO, TAK POŘÁDNÉ

Po týdnu, kdy jsem mrzla v Čechách při teplotě pouhopouhých 25 stupňů Celsia, jsem se vrátila zpátky do jižních krajin a konečně je mi zase teplo. A zatímco teploty neúprosně šplhají nad třicítky a ani v noci se jim jaksi nechce padat na přežitelnou úroveň, rozhodla jsem se na svém pomalu se roztékajícím počítači sepsat pár moudrých (ehm) slov. Všichni známe tu historku o Rusovi, který při -273 °C žužlá zmrzlou vodku a uznává, že je přece jen docela kosa. Ale víte, jak to vypadá, když do Itálie dorazí léto?

10 °C
Já: Jaro už je za rohem, uklízím zimní bundu pod postel.
Italové: Připravte se, arktická zima udeřila!

15 °C
Já: Oblékám jen tílko a tenkou softshellku a vyrážím na první běh sezóny. Je druhá polovina února a já uklízím pod postel i čepici a šálu a nechávám si po ruce už jen šátek.
Italové: Možná bychom mohli přestat nosit rukavice, ale huňatou šálu a kozačky nám nevezmete! Na mé radostné povyskočení, že už je skoro jaro, si klepou na čelo a říkají: "Blázníš? Vždyť je únor!"

20 °C
Já: Už i přechodová bunda na to období mezi zimou a jarem je pod postelí, stejně tak tam skončily polobotky a ve skříni už se na mě smějí jen tenisky a balerínky. Uznávám, že už je dost teplo na to, abych si dala zmrzlinu a nevyfasovala za to angínu.
Italové: Začínají přemýšlet o tom, že by možná rozepnuli horní knoflíček od zimní bundy, ale úplně každému se do toho ještě nechce. Nicméně už se na ulicích neobjevují skoro žádné čepice.

25 °C
Já: Hurá, začátek léta je tady. Vyndávám se skříně sukně a konečně je můžu nosit bez silonek. Zjišťuju, kolik asi stojí v Itálii ledová káva, a chodím se do parku opalovat.
Italové: Opatrně a s nejvyšší obezřetností oblékají koženkové bundy a uznávají, že je tedy už konečně jaro.


28 °C
Já: Léto vrcholí a já začínám plánovat první výlety k moři. Odpoledne se snažím držet ve stínu a běhat chodím jen v brzkých ranních nebo podvečerních hodinách. Večer vyrážím do města v kraťasech a tílku a beru si s sebou jen lehký svetřík, kdyby se náhodou po půlnoci ochladilo.
Italové: Kožené bundy už mizí z ulic, všichni ale stále nosí dlouhé džíny a ideálně i dlouhé rukávy. Nechceme se přeci unáhlit, že?

30 °C
Já: Začínám se pomalu ale jistě roztékat. Pití, veškerou zeleninu i ovoce uchovávám v ledničce, protože cokoliv, co zůstane venku na stole, se rozteče také. Z Lidlu chodím pokaždé s vaničkou zmrzliny a dávám si jí dvakrát denně ke svačině. Z domu nevyjdu bez opalovacího krému a slunečních brýlí. Jakýkoliv pokus o běhání jsem už vzdala, protože dýchat se dá jen mezi jednou a pátou hodinou ranní.
Italové: Na otázku "Není ti teplo?" si rozepnou horní knoflíček u košile a místo zimních kozaček začnou nosit mokasíny a odpoví: "Vždyť je teprve červen!" a nechápavě se koukají na poblázněné cizince, kteří už v tuto dobu chodí do parku v plavkách.

33 °C
Já: Když si uvařím kafe, nechám ho naschvál vystydnout, i když studené kafe nesnáším, ale kdybych ho pila teplé, umřela bych. Ráno se probouzím vykoupaná ve vlastním potu a chodím se sprchovat studenou vodou dvakrát až pětkrát denně, jen abych si zachovala nějakou iluzi toho, že ještě nejsem uvařená jako vejce natvrdo. Pokud se na některá místa nedá dojít stínem, nechodím tam.
Italové: Začínají se objevovat v ulicích v kraťasech a krátkých rukávech. Některé slečny však své letní šaty stále doplňují o kotníčkové kozačky. Můžete potkat taková zvěrstva jako chlapy v žabkách a dlouhých džínech, nebo dámy, které se rozhodly k outfitu přihodit také sáčko nebo šátek (nebo obojí). Stále chodí běhat do parku i v odpoledních hodinách, až člověk přemýšlí, jakou substanci mají v žílách místo krve, protože každý normální člověk už by dávno zkolaboval.

37 °C, aneb můj letošní rekord
Já: Vypařila jsem se a přestala jsem existovat.
Italové: Ovívaje si jednou rukou obličej prohlašují, že je dnes opravdu "molto caldo," a aby jim v mokasínech a košilích s vyhrnutým rukávem nebylo moc teplo, objednávají si ledové kafe.


Mějte se a smějte se a užívejte si toho, že z vás ještě není pečený kuře

Comments

Highlights

Ao Nang - výlety v oblasti Krabi

Switch to English Okolí Krabi toho nabízí k vidění opravdu hodně. Najdete tu neuvěřitelná pobřeží s nádhernými skálami, které se zvedají od moře do obrovských výšek. Najdete tady maličkaté ostrůvky s tím nejbělejším pískem a nejprůzračnější vodou. Najdete tu spoustu opic i schovaných buddhistických chrámů. Najdete tu národní parky a přírodní rezervace. My jsme strávili v Ao Nangu zhruba 5 dní, takže jsme měli šanci jen nakouknout pod pokličku.  Všechny výlety jsme měli naplánované už z domu – alespoň do té míry, že jsme věděli, co chceme vidět. Kromě sloního útočiště jsme ale neměli žádný jasně daný časový harmonogram. Nakonec jsme první den vyrazili na celodenní výlet na James Bond Island a druhý den jsme strávili na čtyřech ostrovech. Třetí den jsme si užili návštěvu u slonů a čtvrtý den jsme nasedli na půjčené motorky a vydali se prozkoumávat okolí na vlastní pěst.  James Bond Island  Ráno nás vyzvedl mikrobus přímo u hotelu, jeli jsme zhruba s deseti dalšími lidmi. Če...

Jak vidět Neapol a neumřít u toho

Switch to English/comming soon       Nejsevernější město Afriky. Jedno z nejnebezpečnějších měst Evropy. Domov mafie, která operuje po celém kontinentu. O Neapoli se toho říká hodně, a spousta z toho nejsou zrovna lichotky. Je to město, které vzbuzuje emoce, a ne nadarmo se tvrdí, že Neapol musíte buď milovat, nebo nenávidět – nic mezi tím. Takže když se objevily zpáteční letenky za pár stovek, bylo jasné. Tentokrát strávíme sedmnáctý listopad v srdci italské Kampánie. Fun fact na začátek. Víte, odkud pochází rčení „Vidět Neapol a zemřít“? Pokud si myslíte, že je to důkaz neapolské krásy – že po její návštěvě už můžete v klidu umřít, protože jste viděli všechno – pak vás nejspíš zklamu. Je to pozůstatek z doby, kdy sem jezdili námořníci z celého světa a vozili s sebou kromě zboží taky syfilis. Takže vlastně viděli Neapol a pak hned umřeli. Opravdu, vygůglete si to. Ale teď už k cestopisu. Neapol je město naprostých kontra...

Ao Nang - úvod pro začátečníky

Switch to English Poté, co jsme ochutnali Bangkok, jsme se přesunuli asi o tisíc kilometrů jižněji. Na další týden nám byla domovem oblast Krabi, odkud jsme vyráželi na výlety po souši i po vodě. Provincie Krabi je nádherné místo, kde je toho k vidění strašně moc. My jsme nakonec sáhli po těchto aktivitách: Výlet na 4 ostrovy Výlet na James Bond Island Půldenní výlet do sloního útočiště Půjčení motorek a výlet po okolí A spousta dobrého jídla V tomhle článku bych se s vámi chtěla podělit hlavně o praktické tipy týkající se dopravy, ubytování a zařizování výletů. O tom, co jsme všechno viděli a zažili, se podělím zase příště. Dobré ráno z Ao Nang! Přílet do Krabi Přelet z Bangkoku do Krabi zajišťovala thajská nízkonákladovka Thai Lion Air. Batožina tu sice není v ceně, ale při kupování letenky si ji můžete za docela slušné peníze připlatit. Výhodou je, že si přesně zvolíte, s jak těžkým batohem nebo kufrem poletíte. Cena se potom odvíjí od zvolené váhy. My jsme optimisti, tak...

Kompletní průvodce souostrovím Phi Phi

Switch to English Souostroví Phi Phi patří právem mezi nejnavštěvovanější místa v Thajsku (a možná v celé jihovýchodní Asii). V průvodci jsem o tomto místě četla, že je jako hollywoodská hvězda – každý den zde trvají večírky až dlouho do noci, ale druhý den se opět probudí svěží a v celé své kráse. Lepší přirovnání bych asi nevymyslela. Bohužel, takový životní styl si vybírá svou daň a těžko říct, jak dlouho toto zběsilé tempo Phi Phi vydrží.  V dnešním článku bych vám chtěla předat všechno, co jsme se během naší kraťoučké zastávky na tomto místě dozvěděli. Kde se ubytovat? Co a kde jíst, abyste neutratili majlant? Jaké aktivity vás v Phi Phi nadchnou? Kde jsou nejlepší pláže? Čtěte dál a třeba se tohle všechno dozvíte.  Pořádný tropický ráj, co? Ale nejprve trocha zeměpisu a historie. Souostroví Phi Phi se nachází v Andamanském moři, kousek od východního pobřeží Thajska. Najdete ho mezi ostrovem Phuket a provincií Krabi, takže není divu, že kromě dovolenkářů, kteří se zde uby...

Dobro došli na Balkán

ZÁPISKY Z CESTY DO ČERNÉ HORY (červen 2018) Switch to English Člověk si myslí, že když zažil Itálii a Řecko, že už zažil všechno. Člověk si taky myslí, že když zná Chorvatsko, tak zná Balkán. Špatně. Špatně. Přitom stačí popojet o kousek jižněji od Dubrovníku a začnou se dít věci. V Černé Hoře jsou prostě kulturní šoky zajištěny - zkrátka dobro došli na Balkán. První zastávka – Podgorica. Na hlavním mezinárodním letišti Černé Hory zhruba o velikosti našeho pardubického letišťátka na nás čekal taxikář, v ruce svíral cedulku s mým jménem, a já si připadala jako princezna. To bylo za celou dovolenou poprvé a naposled, co jsem tento pocit měla. Pak už jsem si připadala buď jako Alenka v říši divů, nebo jako kus bílého masa na prodej – a to zejména, když se mi druhou mízu chytající banda pupkatých Rusů snažila vysvětlit, že když tedy s sebou nemám boyfrienda, že bych si měla na té dovolené najít nějakého náhradního (ideálně samozřejmě z jejich řad). (Ale jídlo tam mají dobrý, to se ji...